Haber Detayı
17 Ocak 2019 - Perşembe 12:56 Bu haber 29 kez okundu
 
Denetimli Kenevir Üretimi 100 Milyar Dolar Getirebilir
ASAM Kendir Enstitüsü Başkanı Erdem Ulaş: "Denetimli endüstriyel üretim hamleleri, kooperatifleşme ve üst birliklerin oluşmasının ardından kademeli olarak başlayacaktır. Neticede 2030 yılında kenevirden 100 milyar dolarlık bir gelir elde edebileceğiz"
Yaşam Haberi


 

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kendir Enstitüsü Başkanı Dr. Erdem Ulaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimine ilişkin açıklamalarının Türkiye’de endüstriyel bir devrim başlatabileceğini belirterek, "Denetimli endüstriyel üretim hamleleri, kooperatifleşme ve üst birliklerin oluşmasının ardından kademeli olarak başlayacaktır. Neticede 2030 yılında kenevirden 100 milyar dolarlık bir gelir elde edebileceğiz." dedi.
Ulaş, AA muhabirinin kenevir endüstrisine ilişkin sorularını cevapladı.


Kenevirle kendirin aslında aynı şey olduğunu ifade eden Ulaş, kenevirin 8 bin yıllık bilinen tarihi boyunca pek çok alanda kullanıldığını söyledi. Kenevirin Sümer tabletlerinde "Rab katından gelen bir mucize" diye yer aldığını aktaran Ulaş, bahse konu bitkinin lifli bitkiler sınıfına girdiğini ifade etti.


Türk tarihinde kenevirden daha çok gıda üretimi ve bitkinin liflerinden faydalanarak kıyafet yapıldığını anlatan Ulaş, şunları kaydetti:
"Osmanlı döneminde Fatih’in İstanbul’u fethettiği o gemilerin halatları kenevirden yapılmıştır. Osmanlı donanması yelkenlerini kenevirden mamul bez üzerine dokumuş ve binlerce kilometre uzağa gitmiştir. Yırtılmaya karşı mukavemeti yüksek olduğu için eşsiz bir üründür.


Cumhuriyetin kurulmasıyla başlayan kalkınma hamleleri içerisinde kenevir yine tekstil sektöründe kullanılmaya başlanmış, ilk traktörlerimiz kenevirden üretilen biyodizelle çalıştırılmıştır."

 

"Şu anda 19 vilayette serbest "

Ulaş, Türkiye’de köklü geçmişe sahip kenevir üretiminin 1933’te 2313 sayılı Uyuşturucuyla Murakebe Kanunu neticesinde psikoaktif madde içerdiği için haşhaşla aynı sınıfa alınarak üretiminin sınırlandırıldığını belirtti.


Ulaş şu bilgileri verdi:
“Kenevir 1971’de dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’e Amerikan Büyükelçisi’nin gelip ‘haşhaş ekilmemesi' konusunda diretmesi sonucunda kenevir de gene haşhaşla paralel bir kötü sona maruz kalmış ve ekim üretim alanları kısıtlanmıştır. 1990’a kadar limitli olarak ekimi yapılmış, 1990 yılında dönemin hükümeti tarafından kontrollü ekimi serbestleştirilmiştir. 2016’da güncellenen mevzuatla birlikte ise şu anda 19 vilayette serbest hale gelmiştir.


Denetimli ekimin serbest bırakıldığı illerimiz; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak..."

 

"Elimizde 2,5 ton düzeyinde yerli ve milli tohumumuz var 

Ulaş, Osmanlı dönemi kaynaklarına göre 1492 yılında Osmanlı’nın yıllık 400 bin tona kadar kenevir tohumu ürettiğini belirterek, Cumhuriyet döneminde de 3 bin – 4 bin ton üretim bantlarının görüldüğünü söyledi. 


Üretimin kontrollü yasallaşmasıyla birlikte kenevir tohumunun 2005’e kadar 4 bin 500 ton üretimlere kadar gelebildiğini aktaran Ulaş, 2016-2017 döneminde kenevir tohumu üretiminin bir tonun altına düştüğünü hatırlatarak şöyle konuştu: 


"Toplam 50 bin çeşit ürünün üretiminde kullanılan bir bitki, bir çeşit ürünün algısına mahkum edilmiş ve bu şekilde elimizde yerli tohumumuz neredeyse kalmamış. Geçen yıl bizim Kastamonu’da yaptığımız konferansta edindiğimiz bilgilere göre Anadolu’da toplam 260 kilogram kenevir tohumumuz kaldı. Bunu da tüm çiftçilerimize dağıttık ve Kastamonu’da, Taşköprü’de, Hanönü’nde 47 yıl sonra toprağımız kendirle buluştu. Şu anda 2019’a geldiğimiz zaman Narlısaray’daki üretimle beraber baktığımız zaman elimizde 2,5 ton düzeyinde yerli ve milli tohumumuz var." 

 

"Kurdan etkilenen kağıt sektörü için kenevir ilaç olacak"

Ulaş, ASAM Kendir Enstitüsü olarak iki yıldır dünyada kenevir üretimiyle ilgili kaynak taraması yaptıklarını belirterek, kendisinin Gerçek Köye Dönüş Hikayesi: Mucize Bitki Kenevir isimli bir kitap kaleme aldığını kaydetti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevirden yapılan filelerle ilgili açıklamalarının ardından, feritiko bezi (Rize bezi) üretiminin atölyelerde yeniden başlayacağını ifade eden Erdem Ulaş, enstitü olarak kenevirin katma değerine dikkati çekmeyi sürdüreceklerini söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kenevirle ilgili açıklamalarının ilk etapta tekstil sektörü için katma değer sağlayacağını belirten Ulaş, “Zannederim ülkemizde ilk olarak tekstil sektörü bundan faydalanacaktır. Ardından dış güçlerin ülkemizdeki baskılarından dolayı dolar kurlarının sürekli değişkenliğinden etkilenen kağıt sektörü için kenevir bir ilaç olacaktır. Kağıt sektörü bundan sonra ormandan değil kenevirden alacaktır ham maddesini… Kenevirde yüzde 85 selüloz maddesi bulunuyor ve üstelik 8 defa geri dönüştürülebiliyor. Düşüncemiz hükümetimizin alacağı kararların da bu yolda olması... Bunun için, devletin Tarım ve Orman Bakanlığı ve Strateji Geliştirme Başkanlığı ile birlikte çalışmalar yürütmek için yola çıktık.” diye konuştu. 


Ulaş, kenevirin tekstil ve kağıt sanayisinin ardından inşaat sanayisinde ithal malları azaltarak katma değer sağlayacağını dile getirerek, bunun ardından gıda sektöründe ivme kazanılacağını söyledi. 


Rusya Çernobil’den sonra 10 bin dönüm ekim yaptı
Dünyada en fazla Omega 3,6 ve 9 barındıran bitkisi olan kenevirin insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini anlatan Ulaş, "Toprağa ektiğiniz zaman radyasyon emici özelliğiyle, kaynaklı küresel ısınma problemlerine çözüm olduğu, aynı zamanda toprağı temizlediği görülmektedir." ifadelerini kullandı. Ulaş şu örneği verdi: 


"Rusya 1986’da meydana gelen Çernobil Faciası sonrasında yaklaşık 10 bin dönüm alana kenevir ekimi yapmıştır ve toprağını temizlemiştir kenevirle. Beş yıl boyunca dokunmamıştır. Topraktaki selenyumu yukarı çıkarır. İçerisindeki zararlıları bünyesine alır ve temizler. Bir dönüm ağacın, çam, ladin, köknarın verdiği oksijenden 25 kat fazla oksijen vermektedir. Dolayısıyla doğa için mucize bir bitki, tarım toprakları için mucize bir bitki diyoruz. Bunlarla karbon emisyonunun düşürülmesine de katkı sağlayacaktır." 

 

Fransa, Hollanda, Kanada ve ABD başladı 

"Denetimli Endüstriyel Üretim" faaliyetlerinin dünyada hızla yaygınlaştığını anlatan Ulaş, Fransa’da Chanvre isimli kuruluşun kevenir üretimini organize ettiğini söyledi. Hollanda ve Kanada’da da denetimli kenevir üretiminin öne çıktığını aktaran Ulaş, "Amerika 2018 Aralık ayında 38 eyalette üretimi yasallaştırdı, kenevir üretimine başladı. Amerika’nın 2019 için çok çok ciddi beklentileri var, 2025 yılında 71 milyar dolar gelir beklentisi var. Türkiye’de de süratle ilerlemeliyiz. Türk insanı zekidir, çok pratik zekaya sahibiz. Envai çeşit ürün yapabiliriz. Örneğin biz ASAM Kendir Enstitüsü olarak zaten kenevirden mamul pek çok Ar-Ge sonucu üretilen ürüne sahibiz.” dedi.

 

"Her türlü plastik malzemeyi üretebileceğiz" 

Türkiye’de kenevirin denetimli şekilde üretilmesiyle birlikte kooperatifleşme sürecinin başlayacağını ifade eden Ulaş, bunun neticesinde ülke ekonomisinde süratli kalkınma evresinin yaşanabileceğini kaydetti. 


Ulaş şöyle konuştu: 
"Bizim öngörülerimiz, kooperatifleşme ve üst birliklerin oluşumu tamamlandığı zaman, tekstil, kağıt-karton, biyodizel, biyokütleyle elektrik üretimi, petrokimyanın girdiği, biyobozunur polimerler, aklınıza gelen her türlü plastik malzemeyi üretebileceğiz. Bunları birleştirdiğiniz zaman denetimli endüstriyel üretim hamleleri, kooperatifleşme ve üst birliklerin oluşmasının ardından kademeli olarak başlayacaktır. Neticede 2030 yılında kenevirden 100 milyar dolarlık bir gelir elde edebileceğiz." 


Erdem Ulaş, yapılan uluslararası araştırmalara göre kenevirin ilaç sanayisinde güçlü etken yönüyle aranan bitki haline geldiğini ifade ederek, uzun vadede Türkiye ekonomisinin bundan da faydalanabileceğini kaydetti. 

 

Kanser tedavisinde kullanılıyor

Dünyada kanser tedavisiyle ilgili çalışmalar incelendiğinde en yaygın kenevir türleri olan Cannabis Indica, Cannabis Sativa ve Cannabis Rudderalis çeşitlerinden Cannabis Indica'nın, Türkçe adıyla Hint Kenevirinin (Dişi Kenevir) yaygın kullanım alanına sahip olduğunu ifade eden Ulaş, şunları kaydetti:


"Hint Kenevirinde psikoaktif madde değeri yüksek. İçerdiği Tetra Hydro Cannabinol ve 470'e yakın madde var. Terponoid, flavonoidler, alfalinolar gibi birçok faydalı madde ile kanser tedavisinde öne çıkıyor. Dişi Kenevirin yaprağından çeşitli yöntemlerle, örneğin yüksek basınçlı karbondioksit ekstraksiyon yöntemiyle distilasyon uygulanarak Cannabis Oil yapılıyor. İsrail'de bir üniversite bu çalışmalarına 1964 yılında başlamış ve neticede bunları geliştirmiş. İsrail'de kanser yoktur diye çok çeşitli makaleler basında yer alıyor.


Dünya genelinde İngiltere'de birkaç firma kenevirin kanser tedavisinde kullanımı için çalışmalar yapıyor. Almanya özellikle 2016-2017'de yaptığı çalışmalarla tıbbi kenevir talebini yetiştiremiyor."

 

"Sağlıksız hücreyi buluyor, yok ediyor"

Ulaş, ABD'de bir kuruluşun yaptığı çalışmalara göre kenevirin kanser tedavisinde izlenen yolu şöyle anlattı:


"Vücudumuzda doğuştan bulunan Endocannabinoid diye bir sistem var. Beynimizde CB 1 diye bir reseptör, vücudumuzda CB2 diye bir reseptörümüz var. Bu reseptörler arasında nörotransmiterler vasıtasıyla bir iletişim var. Kenevirin içeriğindeki Tetra Hydrocannabinol psikoaktif madde, kan vasıtasıyla vücudumuza girdiği zaman reseptörler arasında bir iletişim oluyor. Tıbbi terimiyle Apoptoze denen bir durum. Bu Apoptoze ile vücudumuzda sağlıksız hücreyi buluyor, yok ediyor. 


Kenevirden elde edilen Cannabis Oil'in birçok kanser üzerinde tedavi edici özeliklerini okuyoruz. Makaleleri derliyoruz. Ben kitabımda da bir kısmına yer verdim. 


Diğer yandan kanser tedavisinde kullanılan kenevir yaprağının ekstraksiyon yağının bir tonu 15 milyon avro şu anda. Biz eğer bunu ihracat olarak değerlendirme çabasına girersek yılda 100 ton satarak 1,5 milyar avro gelir sağlayabiliriz."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: İlyas GÜR
 
Etiketler: Denetimli, Kenevir, Üretimi, 100, Milyar, Dolar, Getirebilir,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
En Son Eklenenler
Rize için Koşmaya Devam Edeceğiz
Uzun’ dan Kendirli Derneğine Ziyaret
Sahin Güvenlikten İstavrit denetimi
Çanakkale Zaferi Kutlanırken Şehitler sde Unutulmadı
Türkiye Gelecekte Bizi Konuşacak
Vedat Muriç fırtınası! O transfer olmadı, Makedon golcü coştu
Tıp Bayramı Evrenseldir
Rize ASKF’ den Vefa Teşekkürü
Başkan Kasap’ın Onuruna Rize’de Veda Gecesi Düzenlendi
Güzel Günler Bizi Bekliyor
Tek ihtimal 3 puan
Rizespor’da Rehavet Yasak
Okechukwu Azubıke; Savaşa Hazırım
Okan Buruk Öğrencilerle Bir Araya Geldi
Kayseri maçını Kayıpsız Geçmeliyiz
AKP Milletin Arasını Bölmek İstiyor
Rize TOHM Güreşçisi Tığcı, Avrupa 3.'sü Oldu
Yeni Teknolojilere Açık Bir Şehir Formu Oluşturacağız
RTEÜ’ de Yeşilay Haftası Kapsamında Etkinlik Düzenlendi
Mart Ayı Dert Ayı Olmasın
Ardeşen Ticaret Odasından Üyelerine Seminer
Kano Federasyonu Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Adına Yarışma Düzenliyor
Ardeşen Avni Kahya’ da Kenetlendi
Kayserispor Maçı Bizim İçin Çok Önemli
Turist sayısında Artış Bekliyoruz
CHP Rize İl Başkanı Deniz: Erdoğan Rize’yi Trabzon’a Bağlayacak
Süpermen Göz Kamaştırıyor!
Rizeli Takımına Güveniyor
Başkan Erdoğan Rize'de müjdeleri verdi!
Sebze Zamanında Satılmazsa Bizi satar
Bakanlık Gübreye El Atmalıdır
Rize’de Polis Ekiplerinden 40 Öğrenciye Eğitim
U14 Bizim çocuklara, Milli Davet!
Rizespor basketbol takımından 2 Galibiyet
Rizespor’ lu Yöneticiler Taraftarlarla beraber
Rize Merkezde Çıkan Yangına İtfaiye Ekiplerimiz Anında Müdahalede Bulundu
İlyas Gör, bu kez bağımsız Aday
Kazanma Alışkanlığımızı Sürdürmek İstiyoruz
Doğupark Projesi Ödüle Layık Görüldü
İç Sahada Puan Kaybı Yaşamak İstemiyoruz
Vali Çeber, Okul Ziyaretlerine Devam Ediyor
Büyük Hedefler için Rize’ ye Geldim
İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak’tan Çayeli’ne Ziyaret
Metin Esnaf Ziyaretlerine Devam Ediyor
Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne Recep Ali Er Atandı
Büyük Hedeflerimiz Var
Zor Süreci Başarılı Bir Şekilde Geçtik
Vali Çeber, İl Özel İdaresinde İncelemelerde Bulundu
Okan Hoca İsterse Rize’ de Kalırım
İyi Parti Fındıklı İlçe Başkanı Köseoğlu, "Kazanan Millet Olacak"
Havaya Girmememiz Gerekir
"Cumhurbaşkanından 1 Oy Temennisinde Bulunsam Tereddütsüz Bize Oy Verecektir"
MHP Adaylarını Tanıttı
CHP Rize'de Rekor Başvuru
Yeni Orduspor Rizespor’un sevilen Antrenörlerinden Mehmet Ali Karaca’ya emanet etti.
Gollerime Devem Edeceğim
Varlık Fonu hangi varlıkları teminat gösterdi?
Kazanma Alışkanlığımızı Sürdürmek İstiyoruz
Rize’de Akıllı İlaç Kullanımı Eğitimi
Kazanmak İçin Sahaya Çıkacağız
Av. Remzi Kutanoğlu Projelerini Açıkladı
Başkan Serdar’a Hizmet Teşekkürü
Rize Ziraat odasından Çay üreticilerine Önemli uyarı.
Devlet Hal Yasasını Çıkartsın
Çaykur Rizespor, Zirveye Kafa Tutuyor!
VDDK Sporcusu Yıldız, Tırmanmada Rize'ye İlk Madalyayı Kazandırdı
TBMM’ne Rizeli Başkan mı?
Rize’de ilk kez üç hilali İlçemize dikeceğiz
Çay Takip Sisteminin Güncellenmesi ve Ricania Simulans İçin Çalıştay Kararı
"Çaykur Rizespor'un yukarılarda olacağından eminim"
Kazanmak İçin Gideceğiz
Saadet Kalkandere Adayını Tanıttı
En ağır yük haltercilerimizde!
Rize Saadet’ te Aday Av.Muhammet Kaçar
Çayın Sorunları Çözülmesi Gerekiyor
Karamollaoğlu Rize’ye Geliyor
Bir Öğretmenin Hayali Daha Gerçek Oldu!
Su Elçileri Eğitim Ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi
Uzun'dan Çay Üreticisine Budama Yapın Çağrısı
Maça Gelmek sağlığımı etkiliyor
Sakat Oyuncularımız İnşallah maça yetişir
Rahmi Metin’ den Gazetemize Ziyaret
Rize’de Öğrenci Servislerine Sıkı Denetim
Taraftara Teşekkür Ediyoruz
Akhisar telafisi Bursa maçı olacak
Rize ve Giresun Karayipler Gibi Olabilir
Çaykur Rizespor 'Minik Kalpler Okul-Kulüp' Projesi Devam Ediyor
AK Parti Rize'de 2 İlçeye Başkan Atandı
Galibiyet Serimiz Devam Edecek
Gelecek yıllar İçin Büyük Hedeflerimiz Var
Yapamayacağımız İşin Sözünü Vermem
Yeni Hedeflerimiz Var
Rize'de Toplu Taşıma Merkezine Taşınma Başladı, Karayolları Alt Geçit İçin Ne Bekliyor?
Yeni Bir Kimlik Yakaladık
Yeni Başkan Aşkın Gürsü
Hasan Kartal: "Camia olarak kenetlenmiş durumdayız"
Rize Valisi Kemal Çeber Diş Hekimliği Fakültesi İnşaatını İnceledi
Hedefimiz İlk On
Taraftar Bizi Desteklemeye Devam Etsin
Güneysu Sevgimiz Tartışılamaz
Hedefimize Ulaşacağız
Her Seçim Bölgesinde Seçime Gireceğiz
AKAS-DER’den Rize’de 2053 kişi ile Muhteşem bir etkinlik.
Çayda Beyaz Sayfa Açmak Zorundayız
Kartal’ dan taraftara Teşekkür
Mehmet Akif Ersoy Rize'de Hayat Buldu
En Az Yedi maç daha almalıyız
Ders Zili Çaldı, İkinci Dönem Başladı!
Altın değerinde 3 Puan Aldık
Rizeli Öğrenciler İtalya ve Portekiz Yolunda
Ardeşen Tso’ dan Üyelerine “Liderin Dünyası” Başlıklı Seminer.
Hamidiye Çözüm Koleji'nden Yüzde 100 Burs İmkanı
Buruk oyuncularından 3 puan istedi
Rizeli genç Trafik kazasında hayatını kaybetti.
El Birliği İle Bu Takım Ligde Kalacak
Vali Çeber, RİDEF Danışma Kurulu Toplantısına Katıldı
Yöneticiler taraftarları maça davet etti
Rize'nin Yeni Nüfusu Açıklandı.
Rize’de Kayıp anahtarlar sahiplerini bekliyor
Rize Tümsiad’ dan Kültür Tahribatı Konferansı
Rize’ nin Sorunlarını Biz Çözeceğiz
Çaykur Rizespor’ da Hedef Galibiyet
RİZELİ HEMŞEHRİMİZ TAHİR ORHAN TRT HATIRALARINI KİTAPLAŞTIRDI TRT TRT OLALI BÖYLE KİTAP GÖRMEDİK
Tiyatro Sanatçısı Yenilmez Rize’ye Geliyor
Fing ve Jach ile Yollar Ayrıldı
Eğitim Yönetiminde Liyakatten Taviz Verilemez  
CHP Rize Adayı Ayhan Akyüz Seçim Çalışmalarına Başladı
Trabzon Ve Rize İlleri Katı Atık Toplantısı Gerçekleştirildi
Çaykur Rizespor’ un Değişmezi Olacağım
Çaykur Rizespor 18 yaşındaki kaleciyi transfer etti
Rize-Artvin Havalimanında Son Durum
Rize’de S Plaka Çalışmaları Başlatıldı
Her maç Çok Önemlidir
Rizeli Şairin 3. Kitabı Yayımlandı
"Tek yürek olursak sezon sonunda hedefimize ulaşacağız"
TBB Başkanı Feyzioğlu'nun Rize Programını Açıkladı
Ligde Kalacağımıza İnanıyorum
Erzurum Maçı Çok Zor Geçecek
Kapalı Laparoskopik Yöntemle Sağlıklarına Kavuştular
Yaş Çay Üreticilerine Kilogram Başına 13 Kuruş Destek
Rizeli Engelli Yüzücüler Başarıları ile Göz Doldurdu
Çoban Ateşi Rize’ de
Beka İçin Cumhur İttifakı
Arif YILMAZ Saadet Partisinden Adaymı Oluyor?
Kivi Birliği Başkanının İsyanı, “Kivimiz Yok Oluyor”
Gollerim Devam Edecek
Kartal’ ın Keyfi Yerine Geldi
Görme Engellilerin Gözü Oldular
Yeniden Refah Partisi’nin Rize’deki 5 İlçe Başkanı Belli Oldu
Genç MÜSİAD’ lılar Kahvaltıda Bir Araya Geldi.
Çaykur Rizespor Sporcusu Pelinsu Bayav, Türkiye Şampiyonu Oldu
Çaykur Rizespor Kongresinde Başkanlığa Hasan Kartal seçildi
CHP Rize Belediye Başkan Adayı Akyüz Mü?
Başkan Kasap, Isırlık Projesini Yerinde İnceledi
Çaykur Rizespor, Yeni Transferlerini Tanıttı
Başkan Kasap’tan Çaykur Rizespor’a Moral Ziyareti
Pazarspor'dan forvete takviye
Çaykur Rizespor Kurtuluş Kadrosunu Oluşturdu
Çaykur Rizespor’ da Kongre Yarın
Hizmet-iş Sendikasından aynı günde 2 toplu iş sözleşmesi...
Çaykur İçin Sevindirici Yeni Pazar Kapısı
MÜSİAD’ dan Gökduman ve Koçak’a Hayırlı Olsun Ziyareti
İyidere Belediyesinde işçileri sevindiren zam
2019 Yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Bayan Kasap’tan ‘Aramıza Hoşgeldin’ Hediyesi
Hedefim Rizespor'u bu durumdan kurtarmak
Biz Görevimizi Yaptık Sıra Oyuncularda
Vali Kemal Çeber, Çayeli Bakır’da İncelemelerde Bulundu
Seri Galibiyetlere İhtiyacımız Var
Uğur Mumcu ve Gaffar Okan Anıldı
Diyaliz Merkezi Çalışanlarına “Enfeksiyon Kontrol Tedbirleri” Eğitimi
Engelli Sporcular Madalya İçin Yola Çıktı
AK Parti dünyanın bütün garibanlarının partisidir
Koçak’tan isteğimiz; “Adalet ve liyakat ölçüleri çerçevesinde hareket etmesidir”
Rize’de 2 öğrenciye evde karne verildi
İlk Maçta İlk Golümü Atmak İstiyorum
Transfer Devam Edecek
Yeşil çaydan Bir Çok Ürün yapıyor
Galibiyetten Başkası Yalan
Amatör Spor Braşlarına Desteğimiz Ülkemize Ciddi Başarılar Getirdi
Rize’de 67 Bin Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı
Çayeli Bakır’a Sosyal Diyalog Ödülü
“Çevresel Hassasiyetin Devam Etmesinden Mutluyum”
Yusuf Delihasan’a Sürpriz Doğum Günü Kutlaması
Başkan Kasap’tan Yarıyıl Tatili Mesajı
Rize’de otizmli ailelere yönelik eğitimler sürüyor
Taraftarımızı Maça bekliyoruz
Yaptığı Resimle Türkiye İkincisi Olan Öztürk, Ödüllendirildi
Vali Çeber, Öğrencilerden Gelen Davete Kayıtsız Kalamadı
Puan Kaybetme Lüksümüz Yok
Karne, Başarının Tek Göstergesi Değildir!
Taylan; Müslüman Uygur Türklerine Yapılan Zulmü Kınadı
Denetimli Kenevir Üretimi 100 Milyar Dolar Getirebilir
Transfer 1-2 günde netleşecek
Kadınlar yapabileceklerinin farkında olsunlar
Aatif Rizespor’ da
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Rize’den dünyaya Eğitimde örnek başarı…
Kendilerinin Ürettiği Kumbaralarla Yemen İçin Yardım Topluyorlar
RTE Üniversitesi Voleybol Takımlarından Büyük Başarı
Müge Anlı kayıp kardeşleri kavuşturdu
'En iyilerini alacağız'
Temel Ali Uzun Adaylığını açıkladı
AK Parti Rize’de İlçe Belediye Başkan Adayları Açıklanıyor
Başkan Kasap, Yapımı Tamamlanan Toplu Taşıma Merkezinde İncelemelerde Bulundu
Okan Buruk: Rizeliler rahat uyusun!
Rizespor’ da Yeniler için İmza Töreni Düzenlendi
RTEÜ’de Teknokent Kurulması İçin İlk İmzalar Atıldı
Rize’de Çevre Yolu’nda İstimlak Bedellerine Tepki
Güneysuspor'da Hedef Süper Lig
Yabancı Öğrencilerden Vali Çeber’e Ziyaret
Sadece Hocanın İstediği Oyuncuları Alacağım
Enflasyonla Topyekûn Mücadele 2019’da da Sürecek
Transfer Bu hafta Bitecek
On yedi Final maçımız Var
Fındıklı Siprona Yaylası Turizme Açılıyor
Rizeli duayen Gazeteci Yeniden siyaset sahnesinde
ARGED Başkanı Navdar' dan İdareciler Günü Ziyareti
Lige İyi Başlamak İstiyoruz
Aatif ve Jolij’ ten Kötü Haber
HAK – İŞ Talep Etti AK Partili Vekiller Teklif Verdi
Önce Sağlık kontrolünden geçtiler Sonra İdmana Çıktı
Hastanelerde İletişim ve Tanıtım Birimi Kurulacak
Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’na 4 Üst Geçit Yapılacak
Rize' de Kar Hayatı Etkiliyor
Rize’deki Türkiye’nin en büyük yeraltı madeni kapanıyor.
Galatasaray’ın 3.4 Milyon Euro ödediği Marcao”yu Rizespor bu rakama almamış.
RTEÜ Bahar Yarıyılı Lisansüstü Kontenjanları ve Başvuru Koşulları
İsmini Yörede Geçmişte Yoğun Olarak Üretimi Yapılan ’Kenevir’den Alan Kendirli Özüne Dönecek
Rize Belediyesinden Trafiğe Yönelik Önemli Çalışmalar
Yalçınkaya Çiftine İl Sağlık Müdürlüğü Sahip Çıktı
Rize İyidere Lojistik Limanı Hakkında Sevindirici Haber
Rize’ yi Masaya yatırdılar
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Minder’ in annesi Güneysu’ da Toprağa verildi
“Transferde Tüm Şartları Zorluyoruz!”
Çaykur Rizespor'dan Çifte Bomba
Çayeli Bakır, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Rize basınıyla buluştu
Rize’de Sağlık Evi Ebelerine Eğitim
Rizeli Muhtar Karayollarından Çok Dertli.
Rize Eski Valisinin eşi de FETÖ’cü çıktı!
Çayeli İshakoğlu İmam Hatip Ortaokulu Öğrencilerinden Örnek Çalışma
Vali Çeber, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Ahmet Minder'in Acı Günü
İkinci Yarıya İyi Başlamak İstiyoruz,
Transfer Çalışmaları sürüyor
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun
"Bambaşka bir Rizespor izletmek istiyoruz"
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
30
0
2
3
9
14
2
Beşiktaş
27
0
3
3
8
14
3
Trabzonspor
26
0
2
5
7
14
4
İstanbul Başakşehir
26
0
2
5
7
14
5
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
6
Galatasaray
23
0
3
5
6
14
7
Alanyaspor
22
0
4
4
6
14
8
Yeni Malatyaspor
20
0
4
5
5
14
9
Göztepe
20
0
4
5
5
14
10
Denizlispor
18
0
6
3
5
14
11
Gaziantep FK
17
0
5
5
4
14
12
Çaykur Rizespor
17
0
7
2
5
14
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
14
0
6
5
3
14
15
Kasımpaşa
12
0
8
3
3
14
16
Antalyaspor
12
0
8
3
3
14
17
Kayserispor
10
0
8
4
2
14
18
MKE Ankaragücü
9
0
9
3
2
14
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı