Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 18:19

Alerji ilacınız Etkisini mi Kaybetti ?Uzmanlara Göre bu Durumun 3 Ayrı Sebebi Var!

Alerjiler neden kaynaklanırsa kaynaklansın insanların günlük hayatını olumsuz etkiler. Alevlendikten sonra antihistaminik ilaçlara sarılanlar ise ne yazık ki semptomları yaşamaya devam eder. Alerji ilacının etkisini kaybettiğini düşünen çoğu kişinin yaşadığı durumun sebebi ise bizzat yanlış uygulanan tedavi şekli. Uzmanlara göre antihistaminiklerin etkili olması için 3 noktaya özellikle dikkat etmek gerekiyor.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-05-2023 13:06
Alerji ilacınız Etkisini mi Kaybetti ?Uzmanlara Göre bu Durumun 3 Ayrı Sebebi Var!

Bahar alerjisi, toz alerjisi veya evcil hayvan alerjisi gibi durumlardan muzdarip olanların yegane yardımcısı antihistaminik ilaçlardır. Ancak bu ilaçlar zaman zaman etkisini kaybedebiliyor. Peki neden? 

Zamanında, doğru dozda ve sıklıkta alındığında sizi alerji semptomlarından koruyabilen antihistaminik ilaçların eskisi kadar etkili olmamasının üç ana nedeni var.

ALDIĞINIZ İLAÇ SEMPTOMLARINIZI HEDEFLEMİYOR

Bazı hastalar, antihistaminikleri burun tıkanıklığı semptomlarını gidermediği için hüsrana uğrayabilir. Temelde kaşıntı ve hapşırmayı azaltmak için burnu kurutan bu ilaçlar burun tıkanıklığı ve sinüs basıncı semptomlarını ortadan kaldırmaz. Bu semptomlar için burundaki kan damarlarını daraltarak burun tıkanıklığını ve sinüs basıncını hedefleyen başka ilaçlar var. 

Son 20 yılda, antihistaminikler ve dekonjestanların kombinasyonları eczane raflarına ulaştı. Birçok alerji hastası bunlardan fayda görse de içerdikleri dekonjestanlar diğer tıbbi sorunları olan bazı kişiler tarafından iyi tolere edilemedi. 

İLACI, ALERJİ ALEVLENMEDEN ÖNCE ALMADINIZ

Alerji mevsimi genellikle Mart ayının sonundan Haziran başına kadar uzanır. Polen alerjisi antihistaminiklerinizi en geç Mart ortasına kadar almaya başlamanız gerekir. Polen alerjisi olmayan ancak bu mevsimde yetişen otlardan daha çok etkilenenler ise antihistaminiklerine nisan ortasından itibaren başlamalı.

Antihistaminik tedavisine çevresel alerjenlerin alevlenmesinden 1-2 hafta önce başlamalısınız. Yani, antihistamininize başlamak için ilk alerji semptomlarının ortaya çıkmasını beklemeyin. 

ANTİHİSTAMİNİĞİ DÜZENLİ KULLANMIYORSUNUZ

Kutu üzerindeki veya eczacınızın size söyleyeceği talimatları atlamamalısınız. Birkaç yağmurlu gün havadaki poleni azaltabilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, ancak bunu genellikle takip eden ilk sıcak ve rüzgarlı günde polen ve küfte ani bir artış izler. Birkaç dozu atladıysanız veya antihistamininizi aldıktan sonra günler geçtiyse, çevrenizdeki alerjenlere karşı daha savunmasız olacaksınız. Genellikle bir alerji hastası antihistaminiklerini çaresizlikten tekrar almaya başlar, ancak bunun eskisi kadar etkili olmadığını fark eder.

Antihistamin, vücudunuzdaki histamini eskisi gibi bloke etmeye devam eder, ancak zamanında ve tutarlı bir şekilde almazsanız, alerji yoğunluğunuz eskisinden çok daha yüksek bir düzeye ulaşmış olabilir. 

 

AdminAdmin

YORUMLAR
Rize Haber