Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
06 HAZİRAN Salı 20:18

Amerikalı haydut Jesse James kimdir?

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Malatya'da depremzedelere hitap ettiği konuşmasında sözünü ettiği Jessie James'in kim olduğu Google'da en çok aratılanlar arasında yer aldı. Amerikalı bir haydut olan Jessie James'in ilginç hayat öyküsü haberimizin devamında...

BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 23-05-2023 16:25
Amerikalı haydut Jesse James kimdir?

 

Amerikalı haydut Jesse James kimdir? - Resim: 1

Jesse Woodson James, 5 Eylül 1847'de doğup 3 Nisan 1882'de ölen Amerikalı bir hayduttur. 

Amerikalı haydut Jesse James kimdir? - Resim: 2

Missouri'de faaliyet gösteren Younger çetesinin en ünlü üyesidir. Soygunlar yaparak geçimlerini sağlamış ve Vahşi Batı'nın efsanevi isimlerinden biri haline gelmiştir. 

Amerikalı haydut Jesse James kimdir? - Resim: 3

Son araştırmalar, James'i ve çetesini Amerikan İç Savaşı'ndan sonra eski Konfederasyon birlikleriyle ilişkilendirmektedir. 

Amerikalı haydut Jesse James kimdir? - Resim: 4

James, Missouri'de doğmuş ve iç savaş döneminde gerilla faaliyetlerine katılmıştır. Savaştan sonra banka soygunlarına ve tren soygunlarına yönelen James-Younger çetesi, Robin Hood benzeri bir imaja sahip olmuştur. 

Amerikalı haydut Jesse James kimdir? - Resim: 5

Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansı, çeteyi durdurmak için mücadele etmiş ancak Pinkerton ajanları ve diğer kişiler çete tarafından öldürülmüştür. James'in evi Pinkertonlar tarafından saldırıya uğramış ve birçok aile üyesi zarar görmüştür. Jesse James'in hayatı ve faaliyetleri Amerikan tarihinde önemli bir yer tutmaktadır.

AdminAdmin

YORUMLAR
Rize Haber