Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
28 MAYIS Pazar 16:36

Artık 50 YAŞ ALTINDA EMEKLİ olunabilecek!

Devlet tarafından başlatılan yeni emeklilik reformu ile artık 50 yaşın altından emekli olunabilecek. Prim ve yaş şartlarının değiştiği bu yeni sistemde vatandaşlar artık erken emekli olabilecek.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-05-2023 16:01
Artık 50 YAŞ ALTINDA EMEKLİ olunabilecek!

EYT'nin yürülüğe girmesinin ardından başlatılan yeni emeklilik reformu ile ülkemizdeki emeklilik sistemi büyük oranda değişiyor. Emeklilik hayali kuran vatandaşları için güzel haberi duyuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yeni emeklilik sistemnin detaylarını paylaştı. 

50 YAŞ ALTI EMEKLİLİK

Bir çok vatandaşın artık 50 yaşın altında emekli olabileceği bu yeni emeklilik sisteminde vatandaşların tüm maduriyetleri giderilecek. Bağ-Kurlular, en hanımları, staj ve çıraklık madurları için bir çok düzenlemenin yapılacağı bu yeni emeklilik sisteminden EYT'de prime takılan vatandaşlar da emekli olabilecek. 

PRİM VE YAŞ ŞARTI DEĞİŞTİ

1999-2005 yılları arasında sigortalı olan vatandaşlara verilecek olan 50 yaş altı emeklilik hakkı haberini Bakan Bilgin duyurdu. 10 yıl çalışma süresini tamamlayan vatandaşlar 3600 prim günü ile emekli olma hakkına sahaip olacak. Prim gün sayısının düşmesi ile birlikte mağdur olan Bağ-Kur'lularda emeklilik hakkı elde edecek.

AdminAdmin

YORUMLAR