Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
28 MAYIS Pazar 02:28

Bakan Zorlu Otelde basın mensuplarıyla kahvaltılı bir sohbet toplantısı yaptı

TRABZON
Giriş Tarihi : 27-05-2023 09:47
Bakan Zorlu Otelde basın mensuplarıyla kahvaltılı bir sohbet toplantısı yaptı

Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu, dün sabah Zorlu Otelde basın mensuplarıyla kahvaltılı bir sohbet toplantısı yaptı. Günebakış olarak Bakan Karaismailoğlu’na 2 soru yönelttik. Birincisi “ Trabzon tam yarım asırdır Erzincan-Trabzon demiryolunu dillendiriyor ve bekliyor. Hatta bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanı söz vermişti. Ancak siz projenin güzergahını değiştirdiniz. Önceliğe Samsun- Sarp demiryolunu çektiniz. Bu durum kafalarda soru işaretleri yarattı. Neden Samsun-Sarp demiryolunu önceliğe çektiniz? Trabzon limanının GAP’a açılması daha öncelikli değil miydi? İkinci olarak ise şu soruyu yönelttik: “Gerek Türkiye’de gerekse Trabzon’da hep hizmet esaslı projeler ürettiniz. Yollar köprüler barajlar vs. istihdam eksenli projelerin yeterince üretilmediğini düşünüyoruz. Özellikle Trabzon son yarım asırdır göçü önlemeye çalışıyor. Şehir olarak 800 bin nüfusa bir türlü ulaşamadık. Gittikçe kan kaybediyoruz. Trabzon için istihdam eksenli,  proje beklentimizden çok istihdamın önünü açacak mevzuata ihtiyacımız var. Biz Trabzon’un yatırım ve istihdam bağlamında önünün açılması halinde istihdam oluşturacak yatırımları alacağına inanıyoruz. Bu konulara ne diyeceksiniz?”

Bakan Karaismailoğlu Erzincan-Trabzon demiryolunun rantabl olmadığını, 1 buçuk milyar dolarlık bir maliyeti olduğunu söyledi. Fayda analizi yapılarak yatırım yapılması gerektiğini kaydetti. Samsun-Sarp demiryolunun maliyetinin daha yüksek olmasına rağmen birden çok vilayeti kapsadığı için daha rantabl olduğunu kaydetti. Ve özellikle yolcu taşımacılığının önemine vurgu yaptı. Erzincan-Trabzon Demiryolunu da devreden çıkarmadık dedi.

Yatırım bağlamında ise Trabzon’da yatırımın teşvik edilmesi gerektiğine inandığıı kaydetti. seçimden sonra bu konuyu STK’lar ile masaya yatıracaklarını, üretim ve yatırım eksenli bir programortaya çıkaracaklarını söyledi. halen 3 OSB bulunduğunu ve yenş dönemde yeni OSB’leri gündeme alacaklarını dile getirdi. Hayvancılık, turizm ve özellikle sağlık turizmine urgu yapan Bakan Baraismailoğlu, kendisinin de üniversiteden mezun olduktan sonra Trabzon’a döndüğünü ancak iş bulamadığı için İstanbul’a gittiğini hatırlattı. Karaismailoğlu, istihdam konusunun önümüzdeki dönemde en önemli beklenti olduğunu sözlerin ekledi.

HABER MERKEZİ

AdminAdmin

YORUMLAR