Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
28 MAYIS Pazar 15:45

Çamaşır suyu lekesi çıkar mı?

Temizlik yaparken kıyafetlere damlayan çamaşır suyu olduğu yerde bir leke bırakır. Özellikle koyu renkli kıyafetlerde dikkat çeken çamaşır suyu lekeleri kıyafeti mahvettiği için pek çok kişi kıyafetlerden çamaşır suyu lekesi çıkarmanın yollarını arıyor. Peki çamaşır suyu lekesi çıkar mı?

AKTUEL
Giriş Tarihi : 24-05-2023 12:57
Çamaşır suyu lekesi çıkar mı?

Temizlik yaparken kıyafetlerimize bulaşan çamaşır suyu lekeleri kıyafetler için son demektir. Ya da biz böyle düşünürüz. Pek çok insan özellikle koyu renkli kıyafetlerine çamaşır suyu bulaştığı zaman lekelrin geçip geçmeyeceğini araştırıyor. Çamaşır suyu lekelerini geçirme yöntemleri olarak araştırıldığında karşımıza çıkan yöntemlerden bazıları ise denendiğinde işe yaramıyor. 

Meğer hepimiz yanlış biliyormuşuz! Çamaşır suyu lekesi çıkar mı? - Resim: 2

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Pek çok insan çamaşır suyu çıkarma yöntemlerini merak ediyor. Çamaşır suyu lekesi için önerilen bazı çıkarma yöntemleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

METİL ALKOL: Çamaşır suyu çıkarma konusunda işe yaradığı öne sürülen yöntemlerden biri metil alkol ile çamaşır suyu lekesi çıkarmadır. Bu yöntemi denemeden önce ağız, burun ve el bölgelerinizi korumaya aldığınızdan emin olun. Maske ve eldiven taktıktan sonra bir kap içerisine metil alkol dökün ve bir pamuk yardımı ile metil alkolü çamaşır suyu lekesinin olduğu yere sürün. İyice lekeye yedirdikten sonra kıyafeti 1 gece öylece bekletin. Sonraki gün düşük sıcaklıkta makinede yıkayın. 

Meğer hepimiz yanlış biliyormuşuz! Çamaşır suyu lekesi çıkar mı? - Resim: 3

KUMAŞ BOYAMAK: Kıyafetlerde oluşan çamaşır suyu lekelerini gidermek için önerilen bir başka yöntem ise kumaş boyamak. Kıyafetlerde oluşan lekelerin giderilmesinden çok kapatılmasını sağlayan bu yöntemi kullanmadan önce iyice  araştırmanız ve tam kıyafetinizin tonunu bulmanız önemli. Aynı zamanda siz değil, işinin ustası biri tarafından kumaş boyama yapılması daha sağlıklı olacaktır. Ancak ne olursa olsun sonucunda kıyafeti tamamen boyamanız gerekecektir.

Meğer hepimiz yanlış biliyormuşuz! Çamaşır suyu lekesi çıkar mı? - Resim: 4

YAMA YAPMAK: En çok önerilen yöntemlerden bir diğeri ise yama yapma ya da bölgeyi bir rozet, yapışkan yama ile kapatmak. Daha estetik bir görüntü katacağı düşünülse de, bu bir çamaşır suyu lekesi çıkarma yönteminden çok izleme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Dilerseniz sevdiğiniz bir grubun, izlediğiniz dizinin ya da sevdiğiniz bir sözün yamasını yapıştırabilirsiniz.. 

Meğer hepimiz yanlış biliyormuşuz! Çamaşır suyu lekesi çıkar mı? - Resim: 5

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ ÇIKAR MI?

Pek çok farklı bilgi bulunsa da, bu konuda hepsinin yanlış olduğunu açıklamak gerek. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu yöntemler önerilen yöntemler olsa da, çamaşır suyu lekesi çıkan bir leke çeşidi değildir. Hatta çamaşır suyu lekesi diye bir şey bile yoktur. Çamaşır suyu lekesi olarak bilinen şey aslında kıyafetin rengi solmuş bir kısmıdır. Çamaşır suyu kıyafete bulaştığı zaman, damladığı bölgede kıyafetin rengini soldurur. Yani sonuç olarak bu bir leke olmadığı için, temizlemek de seçenek değildir. 

HABER MERKEZİ

AdminAdmin

YORUMLAR