Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 17:46

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi!

Bakan Yanık'tan ev hanımlarına emeklilik müjdesi! SGK düğmeye bastı tek 1 gün bile çalışmadan emekli maaşı alacaklar - Ev hanımlarına emeklilik müjdesinin detayları belli oldu. 

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-05-2023 09:38
 Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi!

Konu hakkında son dakika açıklaması Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapıldı. Bakan Yanık ev hanımlarına emeklilik hakkı için devlet tarafından destek verileceğini duyurdu. 

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK MÜJDESİ! ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Ev hanımlarına emeklilik konusunda her türlü desteği sağlayacaklarını açıklayan Bakan Derya Yanık "Ev hanımlarının emeklilik imkanı bu dönemde yapacağımız en önemli çalışmalardan birisi. Ev hanımlarının emekli olmak istemeleri halinde sigorta priminin 3'te 1'ini devlet ödeyecek" diyerek devletin prim desteği sağlayacağını ilan etti. 

Bakan Yakın açıklamasında ''Ev kadınlarının emekliliği konusu da aslında bizim aileye ve aile kurumunun sosyal tarafına da kamusal tarafına da ne kadar önem verdiğimizi gösteren bir tutum. Şöyle bir düzenleme olacak kabaca şu anda çerçevesi. Kendi evinde kendi ailesi kendi çocuğu eşi vs. için ama nihayetinde ev kadınlarının kendi ailesi için ürettiği ekonomik değerin de bir kamusal tarafı var.

Dolayısıyla dedik ki ikincisi daha önemlisi bizim hiçbir vatandaşımız sosyal güvenlik sisteminin dışında tutmamak gibi bir gayemiz var. Her vatandaş sosyal güvenceye sahip olsun ihtiyacı olduğunda yararlanabilsin.

Ev kadınlarını da sosyal güvence çemberinin içerisine alma çalışmalarından birisi ev kadınlarının emekliliği. Biz de devlet olarak senin emekliliğini kolaylaştıralım diyoruz. Bireysel emeklilik sistemine dahil olan ki zaten çok düşük primleri, kadınlarımızın sigorta primlerinin 3'te 1'ini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Dolayısıyla hem teşvik edeceğiz hem de kolaylaştırmış olacağız" diyerek ev hanımlarının emeklilik hakkını elde edebileceklerini ifade etti.

HABER MERKEZİ

AdminAdmin

YORUMLAR
Rize Haber