meritking giriş meritking kingroyal giriş bonus veren siteler casino siteleri

Kırmızı et o hastalığın en büyük düşmanlarından!

Gut hastalığı eklemleri etkileyen iltihabı bir durum. Tam anlamıyla bir tedavisi bulunmayan gutun alevlenmelerini önlemek ise sağlıklı yaşam tarzı ile doğru orantılı. Hastalığı tetikleyen bazı alışkanlıkların yanında tüketilen baz?

SAĞLIK 24.05.2023 15:01:01 0
Kırmızı et o hastalığın en büyük düşmanlarından!

Eklemleri etkileyen bir tür iltihaplı hastalık olan gut, vücutta aşırı miktarda ürik asit ile karakterize hiperürisemiden kaynaklanıyor. 

Vücutta ve bazı gıdalarda bulunan pürinlerin parçalanmasıyla üretilen ürik asit, vücutta fazla miktarda bulunduğunda, eklemlerde kristaller şeklinde birikmesine yol açıyor. 

KESİN BİR TEDAVİSİ YOK

Belirtileri kaybolabilen ve bir süre sonra alevlenmeler şeklinde tekrar ortaya çıkabilen gut alevlenmeleri birkaç günden haftalara kadar sürebiliyor. Ne yazık ki tedavisi olmayan bu durumun semptomları yaşam tarzı değişiklikleriyle hafifletilebiliyor. 

İnsan vücudunda doğal olarak bulunan kimyasal bileşikler olarak bilinen Pürin içeriği yüksek yiyecekler yemek, gut semptomlarının giderek daha şiddetli hale gelmesine yol açıyor. Yiyeceklerden gelen pürinler sindirim sisteminde parçalandığında, sürecin bir yan ürünü olarak ürik asit üretiliyor. Üretilen ürik asidin çoğu vücut tarafından geri emilirken, geri kalanı idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atılıyor. Vücuttaki pürin seviyeleri arttığında ise, düzgün bir şekilde işlenemiyor ve bu da kanda büyük miktarlarda ürik asit birikmesine neden oluyor. 

ŞEKERLİ YİYECEK VE İÇECEKLER

Şeker, fruktoz gibi doğal formunda bile kandaki ürik asit düzeylerini yükseltebilir. Bu nedenle, şeker içeriği yüksek olan gıdaların tüketimini sınırlamak, gut semptomlarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Uzmanlar, yüksek fruktoz içeriğine sahip meyve tüketiminin tek bir porsiyonla sınırlandırılmasını öneriyor. 

İŞLENMİŞ GIDALAR

İşlenmiş gıdalar, modern çağda insanların diyetinin ayrılmaz bir parçası ve çalışmalardan elde edilen kanıtlar, bunların tüketimini gut geliştirme riskinin yanı sıra tip 2 diyabet gibi diğer sağlık durumları ile ilişkilendirmiş durumda. Bu nedenle, paketlenmiş atıştırmalıklar ve dondurma gibi yüksek oranda işlenmiş gıdaları yemekten kaçınmak, gut gelişimini ve semptomlarını sınırlamaya yardımcı olabilir.

KIRMIZI ET VE SAKATATLAR

Kırmızı et ve sakatatlar pürin bakımından yüksektir, bu nedenle bunların çok fazla tüketilmesi kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle tüketimleri sınırlandırılmalı. Yumurta, baklagiller, kuruyemişler ve az yağlı süt ürünleri gibi diğer kaynaklar gut hastaları için iyi protein kaynakları.

BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ

Bazı deniz ürünleri türleri pürin bakımından yüksektir ve gut hastalığı olan kişiler bunlardan kaçınmalıdır. Hamsi, uskumru, midye, sardalya, alabalık, ton balığı ve somon dikkatli tüketilmesi gereken deniz ürünleri. 

ALKOL 

Çalışmalar, özellikle bira içmenin, daha yüksek gut alevlenme riski ile ilişkili olduğunu gösteriyor. 

Peki gut hastaları için hangi yiyecekler faydalı?

Kiraz: Kirazlar, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan antosiyaninler açısından zengindir ve bu da onları sağlık için oldukça faydalı hale getirir. Çalışmalara göre kiraz yemenin faydalarından biri de iltihabı, ürik asit seviyelerini ve dolayısıyla gut alevlenme riskini azaltmak.

C vitamini yüksek gıdalar: C vitamini güçlü bir antioksidandır ve araştırmalara göre kandaki ürik asit düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. C vitamini bakımından zengin olan ve gut hastaları için yararlı olabilecek bazı yiyecekler turunçgiller, kirazlar, ıspanak, brokoli, çilek, tatlı biber ve domatestir.

Kahve: Bazı araştırmalar, düzenli kahve tüketiminin gut gelişme riskini azaltabileceğini gösteriyor. Bu faydalı etki erkeklerde kadınlardan daha güçlü görünüyor.

Düşük pürin içeriğine sahip gıdalar: Gut hastalığı olan kişiler için en temel diyet tavsiyesi, pürin içeriği yüksek gıdaların tüketimini azaltmak. Sebzeler, kirazlar, turunçgiller, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve baklagiller gibi pürin içeriği düşük yiyeceklerin seçilmesi, daha düşük gut riski ile ilişkilendiriliyor. 

Bitki kökenli gıdalar: Pek çok bitki bazlı gıdanın pürin oranı düşüktür, bu da onları gut hastaları için ideal kılar. Çalışmalara göre, bitki bazlı pürinler gut alevlenmelerinde bir artış ile ilişkili değil. 

Su: Gut hastalığı olan kişiler için her gün yeterince su içmek son derece önemli. Araştırmacılar, gut hastalarında bol su içmenin daha düşük ürik asit seviyeleri ile ilişkili olduğunu bulmuş. Bu ilişkinin, daha fazla su alımına bağlı olarak vücuttan ürik asit atılımının artmasından kaynaklandığına inanılıyor. 

Az yağlı süt ürünleri: Az yağlı veya sıfır yağlı süt ürünleri gut riskini ve tekrarlayan alevlenmeleri azaltmada etkili. Az yağlı süt ürünlerinin bu yararlı etkisi uzmanlar tarafından vücuttaki ürik asit seviyelerini ve ürik asit kristallerinin varlığı nedeniyle eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltabilmesine bağlanıyor. 

 


Anahtar Kelimeler: Gut hastaları Kırmızı et

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

24.6° / 18.6°

Erzurum'da AK Parti Belediye Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

İYİ Parti'den yurtdışı harçlarına karşı hamle: Milletvekili Zorlu, kanun teklifini TBMM'ye sundu

Özgür Özel: Normalleşme başlayacaksa kayyum siyasetinin terk edilmesiyle başlamalı

YRP Genel Başkan Yardımcısı Cemil ÇOLAK Mağdur Belediye Çalışanlarının Yanında

İYİ Parti’de toplu istifa! 40 kişi CHP’ye geçti

EURO 2024'ün en değerli takımı belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

AK Parti Erzurum İl Başkanı Av. İbrahim Küçükoğlu’ndan Daraltılmış İl Başkanları Toplantısı Açıklaması

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz’den Ardeşen’deki Boğulma Olayı ile İlgili Mesaj

Karal: Tarımın amiral gemisini de batırdılar

DEM Partili vekillerden Saraçhane'deki surlara kayyum ve 1 Mayıs pankartı

AK Parti'de değişim Trabzon'da sürebilir: Mumcu'nun yerine iki aday

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz "Mayıs Ayı Yaş Çay Alım Bedelleri Kurban Bayramı'ndan önce ödensin

Ocaklı: Otizmli öğrencilere evde eğitim hizmeti verilsin

Oltu Belediyesi Zabıta Ekiplerinden Ekmek Fırınına Denetim

AK Parti Heyeti'nden Oltu Belediyesi'ne Ziyaret

Bakan Fidan bazı büyükelçilikler için yeni görevleri tebliğ etti

AK Parti Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, TBMM'de Basın Toplantısı Düzenledi

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş'ten Çay Üreticilerine Destek Çağrısı

CHP LİDERİ ÖZEL ÇAY ÜRETİCİSİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR

AK Parti Erzurum İl Başkanı Av. İbrahim Küçüköğlu, Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı'na Seçilen Mehmet Sekmen'e Ziyaret Etti