Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 19:01

Müjdeyi Duyurdu! Milli Tren bugün Yolcu taşımaya Başlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Milli tren bugün ilk kez yolcu taşımaya başlıyor.

TRABZON
Giriş Tarihi : 27-05-2023 10:31
 Müjdeyi Duyurdu! Milli Tren bugün Yolcu taşımaya Başlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yerli ve milli trenin ilk kez bugün saat 20.10’da Adapazarı’ndan yolcu taşımaya başlayacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada; TÜRASAŞ tarafından üretilen yerli ve milli tren setinin 27 Nisan’da gerçekleştirilen törenle TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiğini belirterek, “Milli tren, yolculu seferine saat 20.10’da Ada Ekspresi ile Adapazarı’ndan başlıyor. Adapazarı ile Gebze güzergahında sefer yapacak milli tren, 11 durakta hizmet verecek. Adapazarı-Gebze arasında günde 5 sefer yapacak olan Milli Elektrikli Tren günde yaklaşık 500 kilometre yol kat edecek” ifadelerini kullandı.

MİLLİ TREN KONFORUYLA FARK YARATACAK

Milli elektrikli trenin bu hatta konforuyla fark yaratacağını vurgulayan Karaismailoğlu, trende çay-kahve ve soğuk meşrubat satışı yapılacağını kaydetti. Bakan Karaismailoğlu, “Tasarımından üretimine yerli ve milli imkanların kullanıldığı Milli Elektrikli Tren Seti 160 kilometre işletme hızına sahip bulunuyor. İşletme ihtiyaçlarına göre bölgesel veya şehirlerarası trenlerde kullanılmak üzere 3’lü, 4’lü, 5’li ve 6’lı araç üretilebiliyor ve 5’li araçlı konfigürasyonunda 324 yolcu kapasitesi bulunuyor. Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli olan TSİ sertifikasına sahip olan setlerde yolcu konforu ön plana alınarak üretildi” değerlendirmesinde bulundu.

HABER MERKEZİ

AdminAdmin

YORUMLAR
Rize Haber