Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 18:23

PKK/KCK'ya Yönelik Operasyonda 5 Şüpheli Gözaltına Alındı

Rize Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyon kapsamında, silahlı terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik yapılanmalarıyla ilgili faaliyetlerde bulundukları iddia edilen 5 şüpheli gözaltına alındı.

RİZE
Giriş Tarihi : 25-05-2023 17:56
PKK/KCK'ya Yönelik Operasyonda 5 Şüpheli Gözaltına Alındı

Rize Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı yazılı açıklamaya göre, terör örgütü PKK/KCK'nın "cezaevi yapılanması" içerisinde faaliyet gösteren ve bu yapılanmaya finansal destek sağladıkları iddia edilen şahıslarla ilgili soruşturma başlatılmıştır.

Rize L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu ve hükümlü bulunan kişilerin, örgütsel bağlılıklarını sürdürmek amacıyla mali yardımlarda bulunduklarına dair delillerin tespit edildiği belirtilen açıklamada, bu deliller arasında tahsilat makbuzları, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporları, HTS (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) kayıtları ve sosyal medya verilerinin yer aldığı ifade edildi.

Rize Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 20 kişi hakkında işlem başlatıldığı bildirildi. Bu süreçte, İstanbul, Van, Mardin, Kars ve Diyarbakır illerinde 6 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildiği, bu talimat doğrultusunda 5 şüphelinin yakalandığı, 1 şüphelinin ise halen arandığı açıklandı. Diğer 13 şüpheliyle ilgili ise işlemlerin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, söz konusu soruşturma dosyasında yer alan bir şüphelinin (V.C.P.), 14 Mayıs 2023 tarihinde Hakkari ilinden Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi milletvekili seçildiği bilgisine ulaşıldığı aktarıldı. Bu bağlamda, V.C.P. hakkındaki işlemlerin Rize Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü vurgulandı.

HABER: HÜSEYİN ALBAYRAK

AdminAdmin

YORUMLAR
Rize Haber