Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 17:59

Trabzon! Kira artışlarında Zirvede

Trabzon’da kiralık konut fiyatındaki artış yüzde 300’ü, turizmciler ise kayıt dışı turizme isyan ediyor.

TRABZON
Giriş Tarihi : 24-05-2023 12:09
Trabzon! Kira artışlarında Zirvede

TRABZON YÜZDE 300’LÜK KİRA ARTIŞIYLA ZİRVEDE

Kiralık ev ilanlarında 75 bin, 45 bin, 35 bin gibi rakamlar yer alırken, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) raporuna göre de Trabzon kiralık konut fiyatlarında yüzde 300’lük artışla Türkiye’nin zirvesine yerleşti.  Turizmciler ise konutların turizm amaçlı kullanılmasının kayıt dışılığa yol açtığını ifade ederek, gelir kaybına dikkat çekti.

YATAK KAPASİTESİNDE 12. AMA GELİRDE 27.

Oteller Birliği Başkanı Mustafa Dündar, “Konaklamayı evlerde yapacaksak, konaklama tesislerinin ne anlamı var? Kanunlara uygun değil. Trabzon toplam yatak kapasitesinde Türkiye’nin 12. ili. Turizm gelirinde ise 27. sırada yer alıyor.  İnsanlar evini günlük 100 dolara, 150 dolara kiraya verebiliyorsa turiste, vatandaşa neden 3-4 bin lira kiraya versin? 3 ay evini verse 10 bin dolar alacak. O da 200 bin liradan fazla ediyor. 12 aya bölünce de aylık 15 bin lirayı aşıyor. Durum bu!”  eleştirilerinde bulundu.

Turizm sezonu hareketliliğinin başlamasıyla birlikte Trabzon’da konut fiyatları adeta uçuşa geçti. Trabzon için ulusal emlak sitelerinde çıkılan ev ilanlarında 75 bin, 45 bin 35 bin liralık fiyatlar dikkat çekerken, birçok ilanda özellikle “turizme uygundur” vurgusu yapılıyor. Konutlarını Arap turistlere kiralamak isteyenler ilan bilgilerinde Arapça açıklamalara da yer verirken, hem turizm tesisleri hem de vatandaşlar bu durumdan zarar görüyor. Türkiye’deki konut piyasasını mercek altına alan Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) raporu da, Türkiye’de kiralık konut sektöründe Trabzon’un zirveye yerleştiğini ortaya koyuyor.

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI ŞEHRİ TRABZON

BETAM’ın araştırmasına göre Türkiye’de kiralık konutların en pahalı olduğu şehir Trabzon oldu. Trabzon’da yıllık cari kira artışı yüzde 300’e ulaştı. 2022 yılının Nisan ayında kiralık konutun metrekare ücreti 12,5 iken 2023 yılının nisan ayında bu rakam 50 TL’ye ulaştı. Yıllık cari kira artışının Türkiye ortalaması yüzde 117 iken Trabzon’da bu oran yüzde 300’e ulaştı. Trabzon’u yüzde 258,8’lik yıllık cari kira artış oranıyla Malatya izledi. 3. sıradaki şehir de dikkat çekti. Ordu, yıllık 196,2’lik yıllık cari kira artış oranıyla Türkiye’de 3. sırada yer buldu.  Ordu’nun ardından yıllık cari kira artışı yüksek olan diğer iller de Ankara ve Denizli oldu.

TRABZON TOPLAM YATAK KAPASİTESİNDE TÜRKİYE’DE 12. İL AMA…

Trabzon’da konutların yabancı turistlere kiralanması sadece turizmcileri değil devleti de zarara uğratırken, yaşananlara Oteller Birliği Başkanı Mustafa Dündar oldu. Başkan Mustafa Dündar, “Konaklamayı evlerde yapacaksak, turizmin ne anlamı var? Konaklama tesislerinin ne anlamı var? Evler hizmete uygun değil. Kanunlara uygun değil. Elbette hukuku yok ve kayıt dışı. Elbette Suriyelilerin elinde! Ticaretin bir kısmı gayri yasal. Trabzon toplam yatak kapasitesinde Türkiye’nin 12. ili. Turizm gelirinde ise 27. sırada yer alıyor.” eleştirilerinde bulundu.

HİÇ KİMSE HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR

Konutların turiste kiralanmaması için daha önce verdikleri hukuk mücadelesini hatırlatan Başkan Mustafa Dündar, “Bu işin yasal bir tutarı yok. Hiç kimse hiçbir şey yapmıyor. Bütün hukuki girişimlerimizi avukatlarımızla beraber yaptık.  Maalesef bir sonuç yok. Kanunlar bizden yana ama maalesef kanunu uygulayanlar bizden yana değil.  İnsanlar evini günlük 100 dolara, 150 dolara kiraya verebiliyorsa turiste, vatandaşa neden 3-4 bin lira kiraya versin? 3 ay evini verse 10 bin dolar alacak. O da 200 bin liradan fazla ediyor. 12 aya bölünce de aylık 15 bin lirayı aşıyor. Durum bu!”  ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

AdminAdmin

YORUMLAR
Rize Haber