Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
06 HAZİRAN Salı 18:37

Web tapu nedir? Tapu randevusu nasıl alınır?

Tapu maliki, Web Tapu üzerinden kendi taşınmaz bilgilerine kolaylıkla ulaşabilir; resmi evrak niteliğindeki tapu senedi, ipotek evrakı, tapu kayıt örneği gibi çeşitli belgeleri de yine tapu müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan sistem üzerinden edinebilir. Ayrıca, Web Tapu sistemi sayesinde taşınmaz satışı vb. işlemler halinde alıcı ile beraber tapu müdürlüğüne gitme zorunluluğu da kaldırılmış oldu. Tapu malikleri artık kendi taşınmazlarına ait bilgilerin başkası tarafından (alıcı vb.) incelenmesi için sistem üzerinden yetki verebilir.

AKTUEL
Giriş Tarihi : 25-05-2023 16:15
Web tapu nedir? Tapu randevusu nasıl alınır?

Web tapu nedir?

Web Tapu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından, Türk vatandaşlarının ve tüzel kişilerinin kendilerine ait taşınmazları ile ilgili işlemleri internet üzerinden gerçekleştirmelerini sağlayan bir bilişim sistemidir. Sistem üzerinden satış, ipotek, mirasın intikali ve buna benzer pek çok tapu işlem başvurusu yapılabildiği gibi aynı zamanda gerekli belgeleri de ilgili tapu müdürlüğüne iletmek mümkün. Dahası, Web Tapu sistemi sayesinde fiziken tapu müdürlüklerine gitmeden taşınmazlarınız hakkında işlem yapılmaması yönünde beyanda bulunabilir veya daha önce bulunulan böyle bir beyanı kaldırabilirsiniz.

Web tapu başvuru nasıl yapılır?

Web tapu başvurusu iki farklı platform üzerinden gerçekleştirilebilir: sisteme, webtapu.tkgm.gov.tr adresinden veya e-Devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. İlk kayıt işleminde e-Devlet doğrulaması yapılması gerekmektedir. Akabinde Web Tapu sistemi içerisinde sağ üst köşede yar alan "Profilim" sekmesinden kullanıcı cep telefonu ve mail kaydı yapabilir; şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Tapudan Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapudan randevu almak ise iki şekilde mümkün: randevu.tkgm.gov.tr adresinden e-randevu oluşturabilir veya Alo181 çağrı merkezini arayarak telefonla randevu alabilirsiniz.

Web tapu şifresi nasıl alınır?

Web Tapu'ya erişebilmek için mutlaka e-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Eğer henüz bir şifre almamış iseniz PTT üzerinden e-Devlet şifresi edinebilirsiniz. Sisteme giriş yapıldıktan sonra Web Tapu bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz "Profilim" sekmesinden Web Tapu hesabınız için şifre belirlemesi yapabilirsiniz.

Çevrimiçi Tapu Randevusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çevrimiçi şekilde randevu.tkgm.gov.tr adresinden e-randevu oluştururken,

* Aynı gün içerisinde yalnızca bir kez randevu alabileceğinizi unutmamalısınız.

* Randevu sebebi olan tapu işleminin ilgili müdürlüğün yetki alanı dışında kaldığı durumlarda, taşınmazınızın kayıtlı olduğu tapu müdürlüğünden farklı müdürlüklerden de randevu alabilirsiniz.

* Bir sene boyunca 5 kez randevunuza gitmemeniz halinde sistem üzerinden 1 yıl boyunca başka randevu almanıza izin verilmemektedir.

* Çevrimiçi oluşturacağınız randevularda, sistemde yer alan uygun tarih ve saat aralıklarına riayet etmelisiniz.

e-Randevu Sisteminden Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

E-randevu oluştururken randevu.tkgm.gov.tr adresine girdiğinizde karşınıza çıkan "Randevu" sekmesine tıklayarak "Yeni Randevu Al" seçeneği ile ilerlemelisiniz. Bir sonraki aşamaya ilerleyebilmek için karşınıza çıkan Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmeniz gerekmektedir. Ardından, sizden istenen Güvenlik Kodu ve vatandaşlık bilgisini doğru şekilde girerek 5 aşamalı randevu oluşturma sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada sırasıyla, Kimlik Doğrulama, İletişim Bilgileri, Müdürlük Seçimi, İşlem Seçimi, Randevu Tarihi ve Randevu Onay başlıkları altında sizden istenen bilgileri eksiksiz şekilde girerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Tapu randevusu iptali nasıl yapılır?

Tapu randevunuzu iptal etmek için randevu.tkgm.gov.tr adresine gelerek "Randevu Sorgula/İptal Et" sekmesine tıklayarak kişisel bilgileriniz ile giriş yapabilir ve iptal gerçekleştirebilirsiniz. Yine diğer bir seçenek olarak randevularınız ile ilgili işlemleri Alo181 hattından gerçekleştirebilmeniz de mümkün

HABER MERKEZİ

AdminAdmin

YORUMLAR
Rize Haber