Analiz53, Rize,Rize Haberleri, Son Dakika Rize Haberleri
HV
28 MAYIS Pazar 15:57

Yaban mersininin bu faydası ilk kez kanıtlandı!

İçinde C, B kompleks, E ve A vitaminleri, bakır, selenyum, çinko ve demir bulunan yaban mersini sağlık açısından oldukça faydalı bir meyve. 61 kişi üzerinde yapılan bir araştırma yaban mersininin beyin ve kalp üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğunu ortaya koyuyor.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-05-2023 13:10
Yaban mersininin bu faydası ilk kez kanıtlandı!

Yaban mersini, kanserle mücadele özelliklerinden şeker hastalarının insülin seviyelerini korumasına yardımcı olmaya kadar çeşitli sağlık yararları ile tanınan bir meyve. 

Besin değeri açısından zengin olan bu gıda maddesi ile ilgili yeni yapılan bir araştırma ise, yaban mersini tüketmenin beyin ve kalp sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor. 

KATILIMCILAR YABANMERSİNLİ İÇECEK TÜKETTİ

Araştırmacılar, yaşları 65 ila 80 arasında değişen kadın ve erkeklerden oluşan 61 sağlıklı katılımcıyı değerlendirdi. Katılımcılara 12 hafta boyunca günlük 26 gram dondurularak kurutulmuş yabani yaban mersini tozu içecek yoluyla verildi. İçecek, yaklaşık 75-80 yaban mersini eşdeğeriydi.

KISA SÜRELİ HAFIZALARININ GELİŞTİĞİ GÖRÜLDÜ

Üç ay sonra araştırmacılar, yaban mersinli içecek içen grubun kısa süreli hafızayı geliştirdiğini ve daha hızlı reaksiyon süreleri sergilediğini buldu. Bu grup ayrıca kelime listelerini hatırlamada ve görevler arasında geçiş yapmada daha iyiydi. Katılımcılar ayrıca kontrol grubuna kıyasla sistolik kan basıncında ve vasküler fonksiyonda iyileşme gösterdi.

Araştırmacılar, yaban mersininin yararlı etkilerinin, kardiyovasküler ve serebral kan akışını artırmada etkili olduğu bulunan bir tür polifenol olan antosiyaninler adı verilen mavi pigmentlerinde bulunduğuna inanıyor. Bu pigmentler çilek, ahududu, kırmızı üzüm ve mor sebzelerde bulunuyor. Antosiyanin içeren diğer besinler ise brokoli, armut ve zerdeçal.

AdminAdmin

YORUMLAR